en artı

bugün dün tüm zamanlar

sayko sözlük manifestosu

merhaba sayko sözlük süvarileri!

yönetim ekibi olarak akşam üzeri kırsaldan sahile kayarken bazı ortak kararlar aldık ve bu duyuruyu yayınlama kararı aldık. olağanüstü hal'e hazır olun sayko ovasının anarşist porsukları!

geçtiğimiz aylarda bilgi/gündem kanalı ile ilgili bazı bilgilendirmeler ve uyarılarda bulunmuştuk. bu uyarıların sevgili porsuklara yetersiz kaldığı kanısına vardık ve daha ağır cezai yaptırımlar getirmeyi uygun gördük.

sözlük, diğer sözlükler gibi bilgi içeren bir yer olmalıdır. bu her sözlükte ilk temel yapıtaşıdır. sözlükler bilgi için vardır. sözlüğün daha hızlı ve düzgün bir şekilde yayılmasını sağlayacak yegane şey bilgidir. hayatın her alanında bize yardımcı olduğu gibi.

serbest kanalını açmamız, sayko sohbet başlığını genele yaymamızdan kaynaklanmaktadır. insanın morali bozukken bilgi yardımcı bir araç olmaz, olamaz. serbest kanalı bu gibi durumlar için vardır. ya da sevdiği kız ile ilk kez öpüştüğü günün akşamında duygusunu sözlüğe yansıtmak için vardır serbest kanalı.

sözlükte belirli bölgelerde uygulanacak olağanüstü hal'in nedeni ise şunlardır;
başıboş başlıklar, bilgi kanalında bilgi içermeyen girdiler, ikili tartışmalar vb. can sıkıcı birçok unsura rastladık ve bunları kesin bir şekilde düzeltme kararı aldık. bazı fedakarlıklar yapmayı ve nüfus politikamızı azaltmayı bile göze aldık.


bu manifesto parça parça güncellenen bir formda olup, yeni maddeler eklenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

girdi ve başlıklar ile ilgili kurallar

bilgi/gündem kanalı başlıklarının ilk girdisi başlığı tanımlayan nitelikte olmalı, genel anlam taşımalı.
girdi içeriği başlıkla uyumlu olmalı, tanımdan sonraki girdiler ise başlığı destekleyecek yargılar barındırmalıdır.
girdi, başlıkta bulunan önceki girdilere cevap niteliği taşıyamaz.
girdi, bir başka sözlük yazarından bahsedecek şekilde olamaz.
girdi önceden yazılmış olmamalı.
girdi bir başka kaynaktan kopyalanmış olmamalı, alıntı yapılmak isteniyorsa girdide belirtilmelidir.
girdi, sözlük yazarlarına, dini değerlere, her türlü toplumun ortak değerlerine hakaret içeremez.
girdi bkz kullanılarak diyalog vari söylemler taşıyamaz.
başlık kendi kendine bir anlam ifade edip, girdi ile tamamlamaya yönelik nitelik taşıyamaz.

bu kurallar bilgi/gündem kanalını kapsayan kurallardır.
22

29 nisan 2017 sayko sözlük manifestosu

*sözlük içerisinde üyeler kendi yazdıklarının sorumluluğundadır. herhangi bir olayda sorumlu direkt olarak üyenin kendisidir.

*sözlük içerisinde üyeler her türlü siyasi, dini, ırki paylaşımlarda bulunulabilir ancak hakaret ve propaganda görülen entryler (terör örgütü seviciliği, siyasi parti kollarına üyelik, bulunduğu dine mensup olmayanları aşağılama vs.) silinecektir ve siber suçlarla mücadele bürosu talep ettiği taktirde taraflarına iletilecektir.

*sayko sözlük üyeleri yukaridaki hususlardan sorumludur.

*yukarıdaki hususlar değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

kullanıcı sözleşmesi: bağlantı
20

inci sözlük

inci sözlük, serkan inci ve ismail alpen tarafından 19 aralık 2009 tarihinde kurulan katılımcı sözlük tarzındaki ağ sayfasıdır. eski ortamını, samimiyetini ne yazıkki kaybetmiş, günden güne biten sözlüktür.
20

çomar şehirler tam liste

konya
kayseri
kastamonu
rize
bayburt
elazığ
bolu
düzce
adıyaman
afyon
trabzon
aksaray
bingöl
çankırı
çorum
erzurum
karabük
karaman
kilis
kütahya
newşehir
sivas
tokat
yozgat
sinop
18 8

recep tayyip erdoğan

üniversitenin ne kadar gereksiz olduğunu bize gösteren.
istanbul belediye başkanlığı ve başbakanlık yapmış cumhurbaşkanı.

an itibari ile kurduğu paragraflarda muhakkak şu cümleler bulunur;
--! spoiler !--
1-milli irade (demokrasinin önemi)
2-faizleri aşağı çekin(büyük bir ekonomik plan)
3-kandırıldık(latin amerika dizilerinden alıntı)
4-sen kimsin yha?(dış ilişkilerde otorite)
5-emri ben verdim ben(turizmde aksiyon)
6-x'i en iyi biz biliriz(...)
7-2023(vizyonun kralı)
9-imf ye borcu biz kapattık biz(global alanda etkin finansal güç)
10-ermeni tohumları(antropolojide dünya liderliği)
--! spoiler !--
17

mustafa kemal atatürk

kendisi hakkında okuduğum en güzel şeylerden biri bu sanırım:
kurtuluş sonrası ingiliz donanması'nın izmir limanı'nda kalmaya devam etmesi gazi mustafa kemal paşa'yı çok tedirgin etmektedir. ingiliz donanma komutanı ziyaretine gelir. gazi misafirperverlik gösterir. amiral, kendi vatandaşları ile azınlıkların durumlarını sorar. gazi; suç işlemeyenlerin izmir'de kendisi kadar güvende olacaklarını, suç işleyenlerin adaletin huzuruna çıkacaklarını söyleyince sohbet gergin bir havaya girer. donanma komutanı der ki:
+ fakat paşa hazretleri, fevkalade günler geçirdik. yunan ordusu'ndan cesaret alan bazı rum ve ermeniler şımarıklık yapmış olabilir. bunlar, fevkalade günlerin olaylarıdır. hoş görülmesi gerekir. eğer bu kimseler, halkın husumetine bırakılacak olursa, bütün dünya aleyhinize kıyameti koparır!
son cümleye kadar gülümsemekte olan mustafa kemal paşa, amiral tehdide kalkışınca sözünü bıçak gibi kesmiş:
- şu "efendi devlet" rolünü bir kenara koyunuz amiral! milletleri de tehdit etmekten vazgeçiniz!
ingiltere ve müttefiklerinin kıyameti koparıp koparmayacağını düşünmem! bunlar memleketimin iç işleridir; kimsenin bu işlere karışmasına müsaade etmem!
+ ingiltere hükümeti'nin tebaasını her yerde koruma hakkı, devletler hukukunun teminatı altındadır. avrupa devletleriyle birlikte arkaladığımız rum ve ermenilerin güven içinde bulundurulmasını sadece rica ettik. yoksa biz bu güvenliği sağlayacak güçteyiz...
- arkaladığınız yunan ordusu'nun denizde yüzen leşlerini herhalde görmüş olmalısınız! türk ordusu asayişi sağlayacak güçte olduğu gibi, limanı boşaltacak güçtedir de... donanmanızın en kısa zamanda limanı terk etmesini istiyorum!
+ ingiltere'ye savaş mı açıyorsunuz?
- savaş açmak mı? siz yoksa sevr antlaşması'nın hala yürürlükte olduğunu mu sanıyorsunuz? biz onu çoktan yırttık... karşımda oturuşunuzu, sizi konuk saymama borçlusunuz! bizim gözümüzde "barış antlaşması yapmamış" iki devletiz. savaş hukuku yürürlüktedir. gemilerinizi derhal kara sularımızdan çekmenizi size ihtar ediyorum!
görüşmeden sonra ingiliz hükümeti türk hükümeti'ne ultimatom verir. komutana söylenenlerin yazı ile teyidi istenir... istenen yapılır. olay şehirde de duyulur ve falih rıfkı atay'ın anılarına göre "başımızı yeniden savaş belasına sokacağız" tedirginliği başlar. fakat birkaç saat sonra ingiliz ve fransızlar, kendi devletlerinin uyruğunda olanları gemilere bindirip sessizce çekip giderler.
salih bozok o anı şöyle anlatıyor:
verilen zaman bittiğinde, büyük ingiliz donanmasının uzaklaşmasını seyrettik.
"o" ise, bakmıyordu bile...
bir daha oku:
"o" ise, bakmıyordu bile...
lan şuna bak:
"o" ise, bakmıyordu bile...
oha!
"o" ise, bakmıyordu bile...
14

bu bir duyuru değil bir serzeniş

siz banlanan bir kişinin haksızlığa uğradığını düşünürken, ben çalıştığım ajansta mesaideydim. sözlüğe neden girmediğimi sormayın ama şunu da unutmayın bir gözüm hep sözlükte, bu olayları da takipteydim ama bir şey yazmak istemedim çünkü banlanan kişiyi mağdur görenler o kadar güzel bir rüya içerisindeydi ki uyandırmak istemedim.

sanmayın ki biz texas'da starbucks kahve içiyoruz, tarkovskiyle bu yola çıktığımızda ikimiz de işsizdik ve tüm enerjimizi, paramızı sayko sözlük'e harcıyorduk ve hala maaşımızdan bir dilimi sayko sözlük için ayırıyoruz ve sözlükten hiç bir gelir elde etmiyoruz.

ve bazıları bu kadar emek harcadığımız sayko sözlük'ün düzenini bozan ve defalarca başlıklarındaki "hatalı" fotoğraf silinerek uyarılan bir arkadaşın banlanmasını mağdur görüyor.

soruyorum size hiç bir gelir elde etmeyerek varını yoğunu bu projeye adayan, cebindeki son parasıyla sırf siz daha iyi bir sayko sözlük deneyimi yaşayın diye uğraşan insanlar mı mağduriyeti yaratan yoksa bu sözlüğe zarar vermek isteyenler mi?

bu arada, tarkovski'yi ben yokken verdiği bu karardan dolayı tebrik ediyorum.

kural kural diye zırlayanlara da sözüm şu; sözlüğü doğru kullanmak ana kuraldır bunu madde madde anlatmamıza gerek yok.
14 1
/ 1589