hüseyin nihal atsız

/ 1
başlıkla ilgili görseli görüntüle
hüseyin nihâl atsız (12 ocak 1905, kadıköy, istanbul – 11 aralık 1975, istanbul), türk yazar, şair, düşünür ve öğretmen. türklerin tarihini konu edindiği edebî eserleri, tarih araştırmaları vardır. türkçü-turancı dünya görüşüne sahiptir. bağlantı
5
irkçı-turancı desek daha doğru olur...
türkçülük fikri ırki özellikte değildi tabi atsıza kadar fikri türkçülük hakimdi...
1
bir dönem yine tarih fakültesindeyim "atı olmayan adama türk demem" demiştim sonra olanlar olmuştu neyse

2.dünya savaşında nazilerin ortalığı kasıp kavurduğu dönemde türkiyede türkçülük namına yardırmıştır kendisi. tabiki nazilerin ateşi sönünce başta sovyet korkusuna 1944 hakkında açılan ırkçılık-turancılık davasında ceza yiyen fikir adamı.
4
@eddieboy aslında eskiden türklerde ünvanı olmayan ülküsüne ulaşmamış gençlere atsız denirdi soy ismi buradan gelir...
ayrıca kendisi nazizim yokken daha ziya gökalplerden etkilenmiştir...
nazi partisi 1933 de kurulurken atsız taa 1925 te ırkçı olduğu için askeri tıbbiyeden atılmıştır...
yani götten sallamak kolay be eddie bilmeden konuşmayalım...
saygılar...
2
henüz kitaplarını okumadığım bazen şiirlerine ve makalelerine denk gelip okuduğum fikir adamı . kaleminin çok sağlam olduğu ortada yakın zamanda okumayı düşünüyorum kendisini .
1
sağlam bir edebi yönü olan yazardır. yalnızca bu kadar. kendisine "fikir adamı" demek, diğer fikir insanlarına hakaret olur.
1
attila ilhan, uzunca bir zaman edebiyat hocası olan atsiz‘ı, neler yaşadığını kabataslak ifade ediyor.
1941’di galiba, izmir’deki bir liseden komünistlikten dolayı kovuldum. belge aldığım için hiçbir yerde okuyamıyordum. özel bir lisede okuyabilir mi diye, beni istanbul’a yolladılar. boğaziçi lisesi’ne geldim. boğaziçi lisesi’nde edebiyat hocam kimdi, biliyor musunuz? nihâl atsız idi. ben, “eyvah” dedim, “bu adam beni hemen mimleyecek ve perişan edecek.”

ne bekliyorum biliyor musunuz, bir hitler bekliyordum ben. geldi, hiç de öyle bir adam görmedim ben. derli toplu, aklı başında, işini ciddiye alan bir adamdı. her çocuğun istiklâl marşı‘nı baştan aşağı ezbere bilmesini isterdi. onu yapamadın mı, sıfırı alıp oturuyordun.

ve sınıfta bu işi yapan tek adam ben çıktım. “sen kimsin, nereden çıktın yahu?” dedi. “ben şuyum.” dedim. “sende iş var.” dedi. birkaç soru daha sordu ve bizim nihal bey ile öğrenci-hoca ilişkisi çok büyüdü. derslerinde hiç politik telkinde bulunduğunu hatırlamıyorum. sadece, islam önce türk tarihinden daha çok bahsederdi. yani onunla daha çok ilgilenirdi.

çok sonra, okudukça fark ettim ki, gaspıralı da aynı yolda. gaspıralı, “dilde, fikirde, işte birlik” der. neden, çünkü bulunduğu yerde hristiyan, musevi türkler de vardır. “dinde birlik” demek. böyle dersen müslüman olmayanı dışlamış oluyorsun…

attila ilhan
1
/ 1