evrim

/ 1
evrimsel sürecin kadın - erkek ilişkileri üzerindeki etkisi hakkında robert winston'ın yazdığı insan içgüdüsü kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
1
evrimi şöyle ki kanıtlanır: incelemeye tabi tutulan en eski fosillerden şu ana kadarki insanlardan zerre sapma yok bu demek oluyor ki ya ilk insan bir şekilde var oldu bu da evrimin en sır noktasıdır ya da bi noktadan sonra fosilleri çapuk parçalarına ayıracak bi aktiflik söz konusu oldu yani ara türler nerede demek istiyorum?
1
çoğu zaman keske evrim geçirmeseydik diyorum. dursaydık ya öyle, tek derdimiz yemek olsaydı falan. evrildik de bi dünya dert açtık basımıza varya hep kendi kendimize.

(bkz: atalarım etti ben buldum )
1
mikro evrimi kabul etmeyen bir insan yoktur. bunların derdi makro evrim ile ilgilidir. makro evrim de mikro evrimin uzun vadede olanıdır.
2
sanılanın aksine basit bir canlıdan daha üstün bir canlıya doğru evrilmek değildir. evrim tamamen çevreye uyumla ilgilidir. bir canlı grubunun gen popülasyonundaki oranlarının değişimdir. en bilindik örneği ingiliz güveleridir. 19. yy. a kadar ingiliz güveleri popülasyonunda beyaz renk pigmentine sahip olan güveler daha çoğunluktaydı. daha sonra sanayileşme ve fabrikalaşmayla birlikte kirlilik arttı. özellikle ağaçlarda yoğun bir kirlilik gözlendi. bununla birlikte siyah renk pigmentine sahip güvelerin mat renkteki ağaçlarda gizlenerek av olmaktan kurtulma oranları arttı ve daha fazla hayatta kaldılar. daha fazla üreyerek popülasyondaki oranlarını arttırdılar. sonuçta güve popülasyonu siyah güvelerin hakimiyetine geçti. işte bu tam olarak evrimdir. bunda herhangi bir akıllı yön yoktur. güvelerin siyah pigmente sahip olmaları tamamen tesadüfidir. bu da genellikle üreme hücreliyle aktarılan genlerin mutasyona uğraması sonucu oluşur. bu durum radyasyonla ya da tamamen genlerin kopyalanması sırasındaki basit bir hatadan dolayı olmuş olabilir. aslında her tür bir ara geçiş türüdür. hepimiz birer ara geçiş örneğiyiz. ayrıca evrimin canlılığın nasıl başladığıyla hiçbir ilgisi yoktur. bu abiyogenezin konusudur. eğer evrimin mekanizmasını anlamadıysanız ya da bilmiyorsanız tabii ki şimdiki maymunlar neden insan olmuyor ya da ara geçiş türleri nerede diye sorabilirsiniz. siz kabul etseniz de etmeseniz de evrim bir gerçektir. biyolojinin temelidir. evrim teorisi yoktur. evrimin teorileri vardır.
2
/ 1