cs go

/ 1
başlıkla ilgili görseli görüntüle
milli şarkısı
serinin önceki oyunları gibi global offensive, görev tabanlı birçok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunudur. oyuncular ilk önce görevleri tamamlamak veya düşman takımı yok etmek için teröristler (terrorists) veya terörle mücadele ekibi (counter-terrorists) takımlarından birini seçerler. örneğin, yıkım haritalarında (de_) teröristler bomba kurmaya çalışırken, terörle mücadele bombanın kurulmasını engellemeye veya kurulmuş bombayı imha etmeye çalışır. global offensive'e önceki oyunlardaki görevlere ek olarak silah yarışı (arms race) denilen bir mod eklenmiş, bu modla birlikte klasik counter-strike haritalarının yanında farklı haritalar da oyuna dahil edilmiştir

önceki oyunlarda olduğu gibi, global offensive'de de bir tur görevlerin tamamlanmasıyla veya düşman takımın imha edilmesiyle sona erer ve yeni bir tur başlar. tur bitmeden ölen oyuncular, dirilmek için turun bitmesini beklemek zorundadır. oyuncular önceki turdaki performansına göre alacağı parayla silah ve ekipman satın alabilir.

oyun modları
şu anda, global offensive için altı oyun modu sunuluyor:

klasik ve rekabetçi: bomba ve rehine senaryolarından oluşur. her turun başında, oyunculara çeşitli eylemler ile kazanılan paralar verilir. anti-terörist takımı, terörist bölgesindeki rehineleri kurtarıp kendi bölgelerine getirmesi gerekir. teröristlerin ise rehineleri kurtaran terörle mücadele ekibini engellemesi gerekir. eğer teröristler rehinelere zarar verirse para cezası alır.
bomba senaryosu: teröristler, c4 patlayıcıyı iki bomba alanından (a ve b) birine kurup patlayana kadar korumalı; anti-teröristler, bomba alanlarını korumalı veya kurulan bombayı patlamadan önce imha etmeli. eğer bomba imha edilebilirse kaç adet teröristin hayatta kaldığı önemli değildir.
rehine senaryosu: anti-teröristler, rehineleri teröristlerden kaçırıp kurtarma noktasına ulaştırmalı; teröristler, rehinelerin kaçırılmasını engellemeli. eğer teröristler veya anti-teröristler rehineyi öldürmeye çalışırlarsa çok ağır bir para cezasına tabi tutulurlar. sonraki güncellemelerle birlikte kurallar değişmiştir. anti-teröristlerin yalnızca bir rehineyi kurtarma noktasına ulaştırması raundu kazanmaları için yeterlidir.
ölüm maçı: herkes karşı takımdaki kişileri öldürebilir. öldüğünüzde yeniden doğarsınız.
silah yarışı: ölüm maçı tarzında bir oyun türüdür. oyuncu diğer takımdaki oyuncuyu öldürürse yeni bir silah ile ödüllendirilir. en son silahtan sonra altın bıçağa erişir. altın bıçakla rakip öldüren oyunu kazanır.
yıkım: bomba imha haritalarında oynanır. oyuncu her bir düşman öldürdüğünde bir sonraki silaha geçer.
rütbe sistemi
rütbe sistemi oyuna global offensive ile gelmiş bir yeniliktir. bu sistem rekabetçi havuzunda eşleştirme yapılırken, oynayacağınız maçı sizin yetenek seviyenizdeki insanlar ile oynamanız için imkan tanır. rütbe sistemi sadece rekabetçi modunda geçerlidir.

geliştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

bu maddedeki bilgilerin eksik veya yetersiz olduğu düşünülmektedir. konuyla ilgili tartışma için maddenin tartışma sayfasına bakabilirsiniz. maddeyi geliştirerek veya konuyla ilgili tartışmaya katılarak yardım edebilirsiniz.
counter-strike: global offensive'in geliştirilmesine valve tarafından mart 2010'da başlanmış olup kapalı beta sürümünden sonra 21 ağustos 2012 tarihinde steam üzerinden satışları başlamıştır.

valve, oyundaki hileleri önlemek amacıyla valve anti-cheat (vac) sistemini geliştirmiştir. bu sistem sayesinde hileyle oyuna giren oyuncular otomatik olarak oyundan atılmakta ve süresiz olarak, counter-strike: global offensive'i oynamaları engellenmektedir.[6]

profesyonel yarışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]
valve corporation, belirli aralıklarla büyük turnuvalar düzenler veya üçüncü parti organizasyonları destekler. bu turnuvaların ödülleri, counter-strike: global offensive oyuncularının satın aldıkları kasa, anahtar, çıkartma vb. eşyalar ile karşılanır.

her büyük turnuva, 250.000$ ödül, 10.000 kişi kapasiteli stadyum, milyonlarca internet üzerinden izleyici barındırır. her turnuvaya özel tasarlanan çıkartmalar ile turnuva ödülünün çok daha fazlası kazanılır.

2016 yılında büyük turnuvaların ödülleri, 1.000.000$'a çıkarılmıştır.

kumar (jackpot)[değiştir | kaynağı değiştir]
counter-strike: global offensive'in arms deal (silah anlaşması) güncellemesi ile oyuna eklenen kozmetik eşyalar, çok büyük bir kumar piyasasının oluşmasını sağlamıştır.

kozmetik eşya (kaplamalı silahlar, bıçaklar, çıkartmalar, stattrak (öldürülen adam sayısını gösteren sayaç) silahlar vb. elde edebilmek için oyundan sonra düşen kasaları anahtar ile açmak gerekir. her eşyanın kendine göre bir değeri vardır. eşyanın değeri, nadirliği üzerinden belirlenir.

"hatıra" adı verilen özel eşyalar sonraki güncellemelerde eklenmiştir. bu silahları elde edebilmek için büyük turnuvaları izlerken düşen kutuları açmak gerekir. bu kutuları açmak için herhangi bir anahtara ihtiyaç yoktur.

kumar sistemi de eşyaların değerine göre işlemektedir. farklı versiyonları olsa da en çok bilineni; herkesin eşyasını ortaya koyduğu ve kazananı sitenin belirlediği versiyondur. sitelerdeki botlar, her elden sonra kendi komisyonunu alıp kalanları kazanana takas ile verir.

kumar, hırsızların da işine yaramış olacak ki pek çok dolandırıcılık yöntemi gelişmiştir. bunlara sahte kumar siteleri de dahildir.

valve, 13 temmuz 2016 itibarı ile bu sitelerin eşyalar karşılığında bahis oynatmasını yasaklamıştır.

lisanslı silahların listesi[değiştir
tabancalar[değiştir
cz75-otomatik
çift beretta
desert eagle
five-seven
glock-18
p-2000
p-250
r8 revolver
tec-9
usp-s
ağır silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]
nova
xm1014
mag-7
m249
negev
sawed-off
hafif makineli silahlar (smg)[değiştir | kaynağı değiştir]
mp9
mp7
mp5
ump-45
p-90
pp-bizon
mac-10
tüfekler[değiştir | kaynağı değiştir]
famas
galil ar
m4a4
m4a1-s
ssg 08
sg 553
awp
g3sg1
aug
ak-47
scar-20
teçhizat[değiştir | kaynağı değiştir]
çelik yelek
kask
zeus x27(elektroşok verir)
imha kiti(anti-terörist)
bombalar[değiştir | kaynağı değiştir]
molotof kokteyli
yanıltıcı bomba
flaş bombası
tahrip el bombası
sis bombası
c4 patlayıcı
4
/ 1